Oświetlenie LED i OLED

Dodał admin Marzec - 15 - 2013

Na zakończenie, warto napisać coś o ciekawostkach i najnowszych wynalazkach w kwestii elektryki, czyli o rozpowszechniającym swoją sławę oświetleniu LED i OLED.

Oświetlenie LED, zapewne nie jest już zagadką dla większości z nas, ale warto dokładnie napisać, na czym polega i czym się charakteryzuje. Lampa LED, to źródło światła, w którym wykorzystywane są diody elektroluminescencyjne, jednak umieszczone w standardowej obudowie dla żarówek, umożliwiające w ten sposób, umieszczenie ich bez problemu w oprawie oświetleniowej. Lampy LED, zamiennie nazywane są oświetleniem diodowym, a do ich podstawowych zalet, zalicza się, przede wszystkim większą trwałość, niż pozostałe żarówki. Kolejnymi plusami są również większa sprawność, a przy tym znacznie mniejsza nagrzewalność żarówki, niż tych standardowych. Lampy LED potrafią również świecić na kolorowo, bez dodatkowych użyć barwnych filtrów. Niektórzy, jako minus takich lamp, podają ich wysoką cenę, jednak trzeba pamiętać, iż świecą one dłużej niż pozostałe, dlatego warto wydać na nie nieco większą sumę. Lampy LED wykorzystywane są również bardzo często jako dekoracje w różnych lokalach, lub aranżacje dla domów prywatnych.

Niejednokrotnie obok pojęcia oświetlenia LED, spotkać możemy również oświetlenie OLED. Co ono oznacza? Systemy oświetleniowe OLED, nie są jeszcze do końca rozwiniętym produktem, a ich system projektowania ciągle trwa. Do tej pory wiadomo jednak, że wszelkie produkty wykorzystujące OLED, mają być supercienkie i energooszczędne. Niektórzy twierdzą nawet, że fizyczne możliwości takiego oświetlenia pozwolą na owijanie go wokół słupów w formie reklam, a nawet wszywanie do ubrań. Niektóre doniesienia mówią również o tym, że produkty wykorzystujące tę technikę, na przykład telewizory czy radia, nie będą potrzebowały do swojego zasilania kabli. Technologia ta wydaje się tak obiecująca i innowacyjna, że tylko największe koncerny są w stanie w nią inwestować. Jak na razie, podjęły się tego tylko nieliczne marki, ale są wśród nich takie pozycje jak Philips czy GE. Również firma SONY postanowiła zainteresować się tym tematem i po szeregach badań i wynalazków, zaprezentowała swoim klientom coś naprawdę godnego uwagi, a mianowicie elastyczny ekran. To dowody na to, że wynalazki, z którymi do tej pory spotkać mogliśmy się tylko w filmach, będą mogły mieć rację bytu!

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Sponsors