Technika oświetleniowa, posiada również inną nazwę, techniki świetlnej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dział techniki, więc tym samym nauki, który zajmuje się całokształtem przedsięwzięć związanych z oświetleniem, zaczynając od różnych sposobów produkcji energii świetlnej, poprzez sposoby jej rozsyłania do odbiorców, kończąc na pomiarach właściwości takiej energii, biorąc pod uwagę możliwość do przyjmowania różnych barw, lub zdolności do oświetlania.

Nauka ta więc, ma bardzo szeroki zakres możliwości do badań, ponieważ w każdym z działów, istnieje coraz więcej możliwości i są one ciągle rozszerzane i ulepszane. Warto więc zacząć od postaw, którymi nauka ta się zajmuje i wymienić sposoby wytwarzania promieni, które technika oświetleniowa, na drodze swoich badań, zdążyła wyróżnić. Tak oto źródła promieni podzielić możemy na :

- źródła temperaturowe (żarówki próżniowe, żarówki halogenowe, żarówki gazowane)

- źródła wyładowcze (lampy fluorescencyjne czyli świetlówki, lampy rtęciowe, lampy sodowe)

- źródła inkandescencyjno-luminescencyjne (lampy ksenonowe, lampy łukowe, lampy rtęciowo – żarowe).

Poza klasyfikacją różnych komponentów, technika oświetleniowa zajmuje się również charakterystyką właściwości różnych pomiarów. Określa ona odpowiednie parametry takie jak:

- luminacja

- wskaźnik oddawania barw

- moc znamionowa.

Technika świetlna jest dostępna dla każdego z nas. W Internecie znaleźć możemy, nie tylko publikacje dotyczące jej osiągnięć i założeń, ale również wiele ciekawostek związanych z tą dziedziną. Możemy nawet, dzięki wielu poradnikom, sami zostać badaczami i kontrolować pewne zjawiska, związane z energią elektryczną, na naszych podwórkach. Jeśli interesuje nas jednak ta dziedzina od bardziej profesjonalnej strony i chcemy związać z nią naszą przyszłość – na politechnikach w różnych miastach, powstały nawet kierunki ściśle związane z tym działem nauki.

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Sponsors