Skoro wyjaśniliśmy już większość pojęć, które w większości przypadków, jednak były znane i powszechne, warto zająć się czymś mniej znanym, lecz nie mniej ciekawym, powiązanym z tematem. Przeszukując pojęcia związane z energetyką, możemy natknąć się na słowo fotowoltaika, które tak naprawdę nie mówi nam nic, a próba rozszyfrowania jego znaczenia, zapewne zajęłaby dużo czasu.

Fotowoltaika, to dziedzina techniki, zajmująca się procesami przetwarzania promieni słonecznych na energię elektryczną, czyli prąd. Wykorzystuje ona podczas tego procesu zjawiska fotowoltaiczne (skąd wzięła się nazwa tej dziedziny), czyli powstawanie siły elektromotorycznej w przedmiocie, lub ciele stałym, spowodowanym promieniowaniem świetlnym. Plusami wykorzystywania rozwiązań fotowoltaicznych, jest tak jak w wielu przypadkach nowych wynalazków – ekologiczny aspekt ich działania. Dzięki takim innowacjom, wykorzystywane są naturalne źródła energii, które nie potrzebują produkcji za pomocą elektrowni, a tym samym zmniejszają zanieczyszczenie środowiska wynikającego z tego rodzaju produkcji. Kolejnym plusem jest fakt, iż promienie słoneczne, są dostępne praktycznie wszędzie, dlatego rozwiązanie to okazuje się być bardzo praktycznym, nawet tam, gdzie tradycyjne metody transportu byłyby niemożliwe lub utrudnione.

Dla osób bardziej zainteresowanych tą techniką, warto dodać, iż metoda ta ciągle jest stosunkowo świeża i przechodzi dopiero pierwsze innowacje i ulepszania, więc warto śledzić drogę jej rozrostu i ekspansji.

Miejscem, w którym ekspansja ta widoczna jest najbardziej, są Niemcy. Zaskakującymi jednak wynikami, jest bardzo szybki rozwój tej, stosunkowo nowej, metody. Swoje pierwsze tryumfy święciła ona w 2006 roku, podczas którego, skumulowana moc, pochodząca z paneli fotowoltaicznych wynosiła 6 890MW. Wydawało się wtedy, że jest to granica i najwyższy punkt, jaki pomiar ten może osiągnąć. Już pięć lat później okazało się, w jak ogromnym błędzie byli specjaliści. W ciągu 2011 roku skumulowana moc wynosiła 27 650 MW, czyli ponad cztery razy więcej, niż granica, którą wyznaczono dla tego zjawiska.

Jak widać, w fotowoltaice tkwi ogromny potencjał, a dzięki jemu rozwojowi, niedługo wszyscy będziemy mogli korzystać z jej pomysłów, za ceny jak najbardziej przystępne. 

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Sponsors