Lampa halogenowa

Dodał admin Luty - 10 - 2013

Skoro wiemy już tak dużo o rodzajach ogrzewania, ciepłowniach i modernizacjach związanych z dogrzewaniem budynków, możemy skupić się na innym dziale energetyki- energii elektrycznej i oświetleniach. Warto jednak przejść od razu do konkretów, a dokładniej do tych najciekawszych i szczegółowych, dlatego zaczniemy od lamp halogenowych.

Zapewne każdy z nas potrafi stworzyć krótką definicję lampy halogenowej. Każdy z nas zgodzi się, że lampa jest źródłem światła elektrycznego. Haczyk twi więc w drugiej cześci jej nazwy. Nie wszyscy bowiem wiedzą, czym charakteryzuje się lampa halogenowa. Lampa halogenowa, posiada nietypową żarówkę. Jest ona wypełniona gazem szlachetnym z dodatkiem halogenu. Jakie zadanie spełnia halogen, czyli,na przykład, jod? Zapobiega ciemnieniu żarówki od wewnętrznej strony. W standardowych żarówkach, bardzo często, możemy zauważyć pewnego rodzaju zabrudzenie, a dokładnie ściemnienie żarówki. Dzięki halogenom, jest to niemożliwe, ponieważ nie pozwalają one na rozpylanie się żarnika. Proces ten nazywa się halogenowym cyklem regeneracyjnym i spełnia jeszcze jedno zadanie. Proces ten, zwiększa temperaturę żarnika, co pozwala żarówce świecić jaśniej, niż w przypadku tych standardowych. Przejrzyste, mocne światło, nie jest jednak przeznaczone do oświetlania pomieszczeń, ponieważ mogłoby być to niezdrowe. Wykorzystuje się je, na przykład, w lampach biurkowych, które bez problemu, czytelnie oświetlą powierzchnię, na przykład, książki czy zeszytu. Lampy halogenowe, cechują się dzięki temu wysokim wskaźnikiem oddawania barw. W ich przypadku możemy być również pewni, iż nie będzie problemu z ich zapłonem, a następuje on bardzo szybko, automatycznie. Jedynym minusem jest fakt, iż żarówki takie, cechuje również niestety mniejsza trwałość, niż w przypadku, na przykład, lamp wyładowczych.

Lampy halogenowe, są również wykorzystywane do oświetlania budynków, lub naświetlania miejsc pracy, na przykład, budowy. Bardzo często w takich wypadkach, mamy do czynienia z przenośnymi lampami na statywie, lub ręcznymi. 

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Sponsors