Pojęciem, które ostatnio bardzo często pojawia się w przemyśle, jest agroenergetyka. Nie bez powodu często można się z nim spotkać interesując się ofertami związanymi z energetyką. Dla tych ciekawskich, którzy do tej pory nie zaspokoili swojej ciekawości, mamy wytłumaczenie na czym agroenergetyka polega.

Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, musimy zacząć od pojęć związanych ściśle z agroenergetyką czyli: biomasa, biogaz i biopaliwo.

Zacznijmy więc od biomasy. Ogólnie rzecz ujmując, biomasa to masa materii znajdująca się w organizmach żywych. Ogół biomasy, dzieli się zazwyczaj na biomasę roślin (fitomasę), biomasę zwierząt (zoomasę) oraz plankton, czyli biomasę mikroorganizmów. Do czego jednak potrzebna jest nam biomasa i jakie znaczenie może mieć dla energetyki? W procesie fotosyntezy, w roślinach, a później w dalszych elementach łańcuchów pokarmowych, magazynowana jest energia pochodząca z tego procesu. Właśnie dlatego, ludzie z biegiem czasu, wpadli na pomysł, aby wykorzystywać tę naturalną energię.

Biogaz, to gaz również pochodzący z procesów życiowych organizmów żywych, a dokładnie z procesu fermentacji anaerobowej związków pochodzenia organicznego.

Biopaliwo natomiast, powstaje ściśle z przetwórstwa biomasy i można wykorzystywać je do tych samych funkcji, jak normalne paliwo napędowe.

Skoro wyjaśniliśmy już pojęcia pośrednie, możemy przejść do sedna sprawy i odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się agroenergetyka.

Agroenergetyka powiązana jest z inżynierią rolniczą. Zajmuje się wykorzystywaniem wcześniej wymienionych źródeł energii, w procesach rolniczych. Dzięki takim rozwiązaniom, rolnictwo pozostaje jak najbardziej naturalne, mimo licznych procesów jego mechanizacji.

Ministerstwo rolnictwa, prężnie wspiera procesy produkcji biomasy i innych komponentów wykorzystywanych w agroenergetyce. Powstał nawet plan, zakładający ilość wyprodukowanego gazu w 2013 roku, który mówi o co najmniej, 1 mld metrów sześciennym biogazu. 

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Sponsors