Bardzo dużo zostało powiedziane już na temat elektrowni, rodzajów wykorzystywanych źródeł i sposobów rozprowadzania wytworzonej energii. Jeśli mowa jednak o energetyce, nie można pominąć dwóch innych pojęć, które odgrywają nie mniejszą rolę niż te, wspomniane wcześniej. O czym mowa? O ciepłowniach i elektrociepłowniach. Czym się zajmują, co produkują i dla kogo? Oto odpowiedzi.

Ciepłownie pracują dla miejskiej sieci ciepłowniczej. Sieć ciepłownicza natomiast, to urządzenia przeznaczone do transportu wyprodukowanej energii cieplnej do odbiorców. Ogólnie więc rzecz biorąc, można powiedzieć, iż ciepłownie produkują ciepło, które przekazywane i sprzedawane jest odbiorcom. Ciepłownia zajmuje się bowiem produkowaniem tylko i wyłącznie ciepła. Te, wykorzystujące, wspomniane już wcześniej odnawialne źródła energii, zyskują coraz większą popularność. Coraz częściej, wykorzystuje się nawet bardziej naturalne źródła, ponieważ powstają już nawet ciepłownie słoneczne, które wykorzystują tylko i wyłącznie promienie słoneczne do produkcji ciepła. Największa z elektrociepłowni, pracująca właśnie w ten sposób, znajduje się obecnie w Szwecji.

Bardzo często, ciepłownie mylone są z elektrownią cieplną, co jest podstawowym błędem, ponieważ elektrownie cieplne, produkują energię elektryczną, wykorzystując przy tym ciepło.

Łatwo więc rozszyfrować teraz pojęcie elektrociepłowni. Elektrociepłownie zajmują się produkcją zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej. Dlaczego połączono produkcję tych dwóch rodzajów energii? Ponieważ wielokrotnie zostało dowiedzione, iż jednoczesna produkcja tych dwóch energii jest efektywniejsza, w momencie kiedy jest łączona. Rozwiązanie takie zużywa mniejsze ilości paliwa, przez co jest, nie tylko oszczędniejszym rozwiązaniem, ale również bardziej przyjaznym dla środowiska.

Elektrociepłownie, to kolejny krok w naszej gospodarce, łączący ze sobą komponenty i przynoszący dzięki temu wymierne korzyści w wielu dziedzinach. Musimy dążyć do tego, aby podobnych rozwiązań było coraz więcej. 

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Sponsors