Poza domem energooszczędnym i domem pasywnym, istnieje rodzaj budowli, która swoją oszczędnością, prześciga wszystkie inne rozwiązania. Jest to budynek autonomiczny. Sama nazwa, powinna sugerować jego wyjątkowość i sposób funkcjonowania. Autonomia kojarzy się w końcu z pojęciem samodzielności. Jak więc funkcjonuje budynek samodzielny?

Budynek autonomiczny, to budynek zaprojektowany w taki sposób, aby był wystarczalny dla samego siebie, czyli nie był uzależniony od pobierania surowców, takich jak energia cieplna i słoneczna, ale również woda i kanalizacja. Dla niektórych niemożliwe wydaje się skonstruowanie takiego budynku i mało kto miał okazję nie tylko spotkać się z takim wynalazkiem, ale nawet o nim słyszeć. Skoro więc taka okazja w końcu ma miejsce, trzeba napisać o tym wynalazku nieco więcej.

Jest wiele zalet takiego budynku, wymienianych przez zwolenników tego rodzaju budownictwo. To nie tylko zmniejszenie możliwego oddziaływania na środowisko, oszczędność, ale również bezpieczeństwo dla domowników, którzy nie muszą martwić się aspektami zewnętrznymi, typu dostarczanie ciepła czy wody. Okazuje się, że faktycznie, określenie „autonomiczny”, pasuje do takiego wynalazku idealnie.

Mimo wielu plusów takiego budynku, zgadywać możemy, iż jednym z minusów, całkiem znaczącym, jest cena wybudowania domu autonomicznego. Faktycznie, gdybyśmy tę samą kwotę pieniędzy, przeznaczyli na wybudowanie tradycyjnego budynku i budynku autonomicznego, ten drugi byłby mniejszy nawet o 25%!

Musimy jednak pamiętać, że w teorii, całkowita autonomia, jest praktycznie nie do osiągnięcia, ponieważ poza innowacjami konstrukcyjnymi, oznaczała by ona również samoczynne wytwarzanie pokarmu, co byłoby dla mieszkańców takiego domu trudnym zadaniem. Dlatego w praktyce, mieszkańcy domów autonomicznych, nie są w stanie całkowicie odizolować się od świata zewnętrznego i usamodzielnić. 

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Sponsors